Kukucheers

Premiéra

25. februára 2014

O hre

Veselohra podľa poviedky Martina Kukučína Rysavá Jalovica

Po úspechu Tajovsky Ruulezz! sme rozbehli veľmi plodnú spoluprácu s režisérom Petrom Palikom a uviedli ďalšiu Slovenskú klasiku v angličtine – Kukucheers. Hra mala počas nasledujúcich dvoch rokov množstvo repríz – hrali sme pre školy, pre turistov a reprezentovali sme Slovensko na festivale Bridgin´ V4.

Martin Kukučín

Vlastným menom Matej Bencúr (1860, Jasenová – 1928, Pakrac, Chorvátsko) bol slovenský prozaik, dramatik a publicista. Bol najvýznamnejším predstaviteľom slovenského literárneho realizmu, zakladateľ modernej slovenskej prózy.

Spočiatku sa venoval hlavne písaniu poviedok a noviel, v ktorých sa vracia do svojej mladosti a takmer fotograficky podáva obraz dedinského života a sedliackeho zmýšľania. Pre jeho diela, z tohto obdobia, je charakteristická groteskno-humoristická štylizácia.

Rysavá jalovica (1885)

Adam Krt so svojou ženou Evou nažívajú v svornosti, nebyť Adamovej záľube v popíjaní. Adam Krt sa vyberie na jarmok predať kapce a v dobrej nálade kúpi od suseda Trnku jalovičku.

Pálenka ich zblíži, lenže kým sa oni meria, jalovička spred krčmy mizne. U Krtov nastane súdny deň, lebo Adam prišiel domov nielen bez jalovice, ale aj bez peňazí. Všetko sa však šťastne vyrieši…

Najbližšie hráme – kúpte si lístok

Adaptácia a réžia: Zuzana Bírešová

Produkcia: Michaela Vrábová

Preložil: Martin Sokol

Scénografia: Zuzana Bírešová

Kostýmy: Zuzana Bírešová

Svetlá a zvuk: Zuzana Bírešová

Hrajú:

Zuza – Christina Vollbrecht
Mara – Anna Katarzyna Kolkowska
Miško – Tomas Haramule / Gianluca Grasso
Anička – Katarína Matiašovská
Jano – Donal Greene / Daniel Bóna
Dora – Michaela Šuľáková / Michaela Vrábová

Radi prídeme zahrať aj k vám, mimo zverejnených dátumov. Objednajte si predstavenie do vášho mesta či školy.